Pomóż poprawić opiekę onkologiczną w Polsce.
Zapraszamy pacjentów w trakcie lub po zakończeniu leczenia onkologicznego do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie. Jej celem jest ocena, w jakim stopniu w Polsce respektowane są prawa pacjenta zawarte w Europejskim Kodeksie Opieki Onkologicznej oraz które z nich napotykają na największe trudności i bariery

Z wielkim żalem przyjmujemy wiadomość o odejściu wielkiego artysty, wspaniałego człowieka, naszego fundatora oraz oddanego przyjaciela - Profesora Jerzego Stuhra. Do końca, pomimo wielu przeciwności losu, zachowywał siłę ducha i twórczą pasję. Bliskim Zmarłego pragniemy przekazać wyrazy głębokiego współczucia oraz wdzięczność za to, że było nam dane współpracować z tak wybitną osobą.

Główną przyczyną raka płuca pozostaje czynne palenie tytoniu, jednak w rozwiniętych krajach liczba palących osób wyraźnie maleje. Równocześnie nadal istnieje szereg innych przyczyn raka płuca, takich jak czynniki genetyczne, ekspozycja na radon, azbest i niektóre metale ciężkie, a szczególnie - wzrastające zanieczyszczenie powietrza. W efekcie udział osób niepalących wśród ogółu chorych na raka płuca stale rośnie i grupa, ta traktowana jako odrębna kategoria, jest obecnie piątą przyczyną zgonów na świecie.

XII Debaty onkologiczne

Europejski Kodeks Opieki Onkologicznej (European Code of Cancer Practice) został opublikowany w 2021 roku jako rozwinięcie Europejskiej Karty Praw Pacjenta Onkologicznego (European Bill of Patient`s Rights). Dokument opracował zespół ekspertów, przedstawicieli organizacji pacjentów i rzeczników praw pacjenta, przy wsparciu europejskich towarzystw naukowych, organizacji pacjenckich oraz Komisji Europejskiej.

Z przyjemnością informujemy, że w maju 2023 r. Fundacja wydała II rozszerzone wydanie publikacji „O życiu z rakiem i po raku: Praktyczny poradnik dla każdego” pod red. naukową prof. Krystyny de Walden-Gałuszko. Bezpłatny poradnik dla pacjentów w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy jest już dostępny do dystrybucji w warszawskim biurze Fundacji.

Z okazji "Światowego Dnia Bez Tytoniu" 31 maja serdecznie zapraszamy do wysłuchania wykładu prof. Jacka Jassema pt. “Palenie tytoniu po rozpoznaniu raka: nadal palący problem” oraz wykładu dr. n. med. i n. o zdrowiu Krzysztofa Przewoźniaka pt. „Europejska Inicjatywa Obywatelska – w walce o środowisko i pierwsze pokolenie wolne od tytoniu”.