Broszura (http://12sposobownazdrowie.pl) jest tłumaczeniem na język polski i ukraiński 4. edycji Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem (European Code Against Cancer, ECAC) jest inicjatywą Komisji Europejskiej, opracowaną przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (IARC). Celem ECAC jest informowanie o działaniach zmniejszających ryzyko zachorowania na raka, które ludzie mogą podjąć dla siebie lub swoich rodzin.

W ramach projektu zamierzamy wydrukować i rozpowszechnić broszurę (w polskiej i ukraińskiej wersji językowej), aby zwiększyć wiedzę na temat profilaktyki nowotworowej wśród dorosłych i młodzieży.

Publikacja do pobrania (jęz. polski)

Publikacja do pobrania (jęz. ukraiński)


Grafika w tle

Kampania edukacyjna 7 sposobów na słońce

Z roku na rok dynamicznie wzrasta liczba nowotworów skóry. Jedną z głównych przyczyn jest nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych. Największe ryzyko zachorowania mają osoby, które podczas wakacji intensywnie się opalają i często mają skórę poparzoną przez słońce, czyli w krótkim czasie otrzymują wysoką, toksyczną dla skóry dawkę promieniowania UV. Efekty takiego zachowania sumują się przez całe życie, od najwcześniejszych lat.

Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem zaplanowała akcję edukacyjną, której celem jest promocja Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem (“12 sposobów na zdrowie”), a zwłaszcza zalecenia 7: Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Kodeks koncentruje się na działaniach, jakie może podjąć każdy z nas, aby zapobiegać nowotworom. Szacuje się, że liczba wszystkich zgonów z powodu raka w Europie zmalałaby o połowę, gdyby wszyscy stosowali się do 12 zaleceń zawartych w kodeksie.

 

7 punktów o bezpiecznym przebywaniu na słońcu:

  1. Pamiętaj o aplikacji odpowiedniej ilości kremu SPF - według zaleceń jest to 2mg na cm2 skóry. Dlaczego akurat 2mg na cm2? Takich ilości używa się w testach dermatologicznych zgodnych z normą ISO 24444 wg. których sprawdza się wysokość filtrów SPF.

  2. Pamiętaj o reaplikacji kremu SPF (najlepiej co 2 godziny - minimalnie 3 razy dziennie: po pracy, ćwiczeniach czy po wyjściu z wody)

  3. Pamiętaj o nakładaniu kremu SPF na okolice oczu, powieki oraz uszy (nowotwory powiek stanowią od 5 do 10% wszystkich złośliwych nowotworów skóry).

  4. Pamiętaj, że szyby nie chronią przed promieniowaniem UV. Krem SPF nakładamy nawet gdy spędzamy dzień w pomieszczeniu lub w samochodzie.

  5. Pamiętaj, że nałożenie SPF nie sprawi, że możesz przedłużyć swoją ekspozycję na promieniowanie słoneczne.

  6. Pamiętaj o używaniu okularów słonecznych z filtrem UV.

  7. Pamiętaj o noszeniu ubrań zakrywających ramiona i plecy (zwłaszcza w godzinach 10.00-16.00).

 

Publikacja do pobrania


Partnerzy Akcji: 

rocheroche

 

Patronat:

roche