2019 01 23 jak rozmawiac z pacjentem tekst

W 2017 wydany został podręcznik opracowany przez specjalistów od komunikacji społecznej, psychologów, psychoonkologów i antropologów. Podręcznik obejmuje m.in. podstawowe zasady dobrej i rozumiejącej komunikacji oraz informacje dotyczące budowy relacji pomiędzy lekarzem a pacjentem oraz jego bliskimi. Ważną częścią podręcznika jest omówienie najczęściej popełnianych błędów, które niepotrzebnie oddalają i antagonizują lekarzy i pacjentów. Oprócz części opisowej podręcznik zawiera szereg praktycznych wskazówek dotyczących przekazywania chorym trudnych informacji, komunikacji podczas terapii oraz rozmów na temat śmierci.

"W polskim piśmiennictwie istnieje wiele opracowań dotyczących komunikacji lekarza z chorym, ale mają one najczęściej charakter akademickich rozpraw, trudnych do przełożenia na codzienną praktykę. Lukę tę wypełnia książka „Jak rozmawiać z pacjentem? Anatomia komunikacji w praktyce lekarskiej”. Ujmuje ona zasady skutecznego komunikowania się z chorym w sposób bardzo praktyczny, „lekki” i ilustrowany licznymi przykładami. Nie potrafiłem tej książki odłożyć na półkę – ona wciąga, otwiera oczy, uczy, uwrażliwia i inspiruje. Kreuje nieco dzisiaj zapomnianą postać „dobrego lekarza”. prof. dr hab. Jacek Jassem (z Posłowia).

Darmowe egzemplarze książki dostępne są pod adresem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.


Projekt tworzony dzięki wsparciu: 

SERVIER roche  pfizer

Astra ZenecaAMGENAlivia