W skrócie

PC-SPES jest mieszanką 8 ziół, która była sprzedawana jako suplement diety, mający utrzymać prostatę w zdrowiu (patrz pytanie 1).

W niektórych partiach PC-SPES znaleziono leki wydawane na receptę. Mieszanka PC-SPES została wycofana z rynku i nie jest już produkowana (patrz pytanie 1).

Zioła w PC-SPES od setek lat były używane w tradycyjnej medycynie chińskiej w leczeniu wielu problemów zdrowotnych (patrz pytanie 2).

Zaobserwowano, że zioła znajdujące się w PC-SPES mogą hamować rozrost komórek nowotworowych lub zapobiegać uszkodzeniom komórki, co może prowadzić do powstania nowotworu (patrz pytanie 3).

Badania laboratoryjne oraz badania z udziałem zwierząt sugerowały, że PC-SPES może spowalniać wzrost komórek raka prostaty, nie wiadomo jednak, czy działanie to wywołały zioła zawarte w PC-SPES, leki wydawane na receptę znalezione w mieszance, czy wszystkie te substancje razem (patrz pytanie 5).

Badania kliniczne sugerowały, że PC-SPES obniża stężenie PSA (antygenu specyficznego dla prostaty, którego poziom wzrasta we krwi u chorych na raka gruczołu krokowego) oraz poziom testosteronu u ludzi, a także wykazuje pewne działanie przeciwnowotworowe. Nie wiadomo, czy działanie to wywołały zioła zawarte w PC-SPES, leki wydawane na receptę znalezione w mieszance czy wszystkie te substancje razem (patrz pytanie 6).

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zarejestrowała PC-SPES we wskazaniu do leczenia onkologicznego (patrz pytanie 8).

 

1. Co to jest PC-SPES?

PC-SPES jest mieszanką ziół, którą chorym na raka prostaty sprzedawano jako lek z zakresu medycyny komplementarnej i alternatywnej (CAM). Mieszanka zawiera 8 następujących ziół:

 • tarczyca bajkalska (scutellaria baicalensis),
 • kwiaty chryzantemy (dendranthema morifolium),
 • grzyby reishi (ganoderma lucidum),
 • urzet barwierski (isatis indigotica),
 • lukrecja (glycyrrhiza glabra lub glycyrrhiza uralensis),
 • żeńszeń (Panax ginseng lub Panax pseudoginseng var. notoginseng),
 • rabdosia rubescens (isodon rubescens),
 • bocznia piłkowata (serenoa repens).

Mieszanka PC-SPES została wycofana z rynku, ponieważ w niektórych partiach znaleziono leki wydawane na receptę, dodane do ziół. Badania kliniczne mieszanki PC-SPES, prowadzone w momencie odkrycia składu zostały przerwane. Obecnie sprzedaje się produkty, które mają być substytutem PC-SPES, ale nie jest to ta sama mieszanka. Ponieważ jedyna firma, która miała licencję na produkcję PC-SPES, już nie istnieje, mieszanka PC-SPES nie jest legalnie dostępna w Stanach Zjednoczonych.

 

2. Jaka jest historia odkrycia i stosowania PC-SPES jako terapii komplementarnej lub alternatywnej w leczeniu onkologicznym?

Większość ziół zawartych w mieszance PC-SPES używano od setek lat w tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM) w leczeniu wielu problemów zdrowotnych, włącznie z chorobami prostaty. Mieszankę PC-SPES opracowali wspólnie chemik z Nowego Jorku oraz lekarz z Chin praktykujący ziołolecznictwo. W 1997 roku powstała firma zajmująca się produkcją i sprzedażą dostępnej w Stanach Zjednoczonych bez recepty PC-SPES. Zainteresowanie preparatem rosło i naukowcy zaczęli sprawdzać jego działanie. Testy wykazały, że niektóre partie mieszanki PC-SPES zawierały jeden lub kilka następujących leków,  niewystępujących naturalnie:

 • DES, syntetyczny estrogen.
 • warfaryna (Coumadin), lek przeciwkrzepliwy.
 • indometacyna, lek przeciwzapalny.

Ponieważ leki te wydaje się tylko z przepisu lekarza i mogą one niektórym szkodzić, w 2002 roku mieszanka PC-SPES została wycofana z rynku.

 

3. Jaka teoria kryje się za twierdzeniem, że PC-SPES może być skuteczna w leczeniu nowotworów?

W badaniach laboratoryjnych zaobserwowano, że każdy składnik mieszanki PC-SPES może powstrzymywać rozwój komórek nowotworowych lub zapobiegać uszkodzeniom komórki, co może prowadzić do powstania nowotworu.

Zaobserwowano, że PC-SPES może spowalniać wzrost raka prostaty, ale go nie leczy. Nie wiadomo, w jaki sposób PC-SPES działa na organizm. Niektóre zioła w mieszance zawierają fitoestrogeny, które są podobnymi do estrogenów substancjami pochodzącymi z roślin. Estrogen może zatrzymywać wytwarzanie w jądrach testosteronu, który jest odpowiedzialny za rozwój raka prostaty. Odpowiedź terapeutyczna u pacjentów stosujących PC-SPES była podobna do tej uzyskanej w terapii DES – syntetycznym estrogenem. Być może jednak DES znaleziony w niektórych partiach mieszanki PC-SPES wystarczał, aby wywołać obserwowany u osób stosujących ten preparat efekt podobny do działania estrogenu. Istnieją pewne dowody naukowe na poparcie tezy, że PC-SPES może działać w inny sposób niż syntetyczny estrogen (DES) i że PC-SPES samodzielnie (bez domieszki DES) może zwalczać raka prostaty.

Zaobserwowano, że PC-SPES wykazuje działanie przeciwnowotworowe w raku prostaty niezależnie od testosteronu i innych rodzajów nowotworów. Sugeruje to, że PC-SPES może wykazywać działanie antynowotworowe inne niż estrogen.

 

4. W jaki sposób podawany jest PC-SPES?

Mieszanka PC-SPES jest przyjmowana doustnie w postaci kapsułek.

 

5. Czy prowadzono badania przedkliniczne (laboratoryjne oraz na zwierzętach) z użyciem PC-SPES?

W badaniach laboratoryjnych oraz badaniach z udziałem szczurów nad PC-SPES zaobserwowano, że mieszanka może powstrzymywać wzrost komórek nowotworowych. Jednakże badania te przeprowadzono, zanim było wiadomo, że niektóre partie mieszanki PC-SPES zawierają domieszkę leków wydawanych z przepisu lekarza. Ponadto mieszanka PC-SPES nie była wystandaryzowana (czyli różne partie zawierały niejednakową liczbę składników). Wyniki badań laboratoryjnych oraz badań z udziałem zwierząt nie mogą być więc traktowane jako dobre dowody naukowe.

 

6. Czy prowadzono jakiekolwiek badania kliniczne (z udziałem ludzi) nad PC-SPES?

Badania kliniczne mieszanki PC-SPES rozpoczęły się, zanim produkt został wycofany z rynku. Zaobserwowano w nich, że PC-SPES poprawiał jakość życia, uśmierzał ból oraz obniżał stężenie PSA (antygen specyficzny dla prostaty) u chorych na raka prostaty. Wzrastający poziom PSA we krwi może być sygnałem, że rak prostaty postępuje.

Po odkryciu, że niektóre partie mieszanki PC-SPES zawierają domieszkę leków wydawanych z przepisu lekarza, badania kliniczne przerwano, a wyniki poprzednich testów zakwestionowano. Uzyskane w badaniach efekty mogły być wywołane zarówno znalezionymi w mieszance lekami, jak i ziołami. Ponadto poszczególne partie mieszanki zawierały różną liczbę składników, badania zatem nie są porównywalne.

 

7. Czy zgłaszano jakiekolwiek efekty uboczne związane ze stosowaniem PC-SPES?

Najczęstsze efekty uboczne były takie same, jak te obserwowane przy terapii estrogenowej:

 • utrata libido,
 • impotencja (brak erekcji).

Występowały również inne, rzadsze efekty uboczne:

 • zakrzepy krwi w nogach.

Mieszanka PC-SPES może również wpływać na sposób, w jaki leki, również przeciwnowotworowe, działają na organizm. PC-SPES może zwiększać lub zmniejszać skuteczność leków lub powodować nieoczekiwane efekty uboczne.

 

8. Czy PC-SPES została zarejestrowana przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) we wskazaniu do terapii onkologicznej w Stanach Zjednoczonych?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zarejestrowała PC-SPES we wskazaniu do leczenia onkologicznego. PC-SPES nie znajduje się w legalnej sprzedaży w Stanach Zjednoczonych.


Zmodyfikowano za: