Projekt obejmuje upowszechnienie w Polsce przyjętej w 2019 r. na Światowym Kongresie Raka Płuca w Barcelonie deklaracji, zwracającej uwagę na problem palenia tytoniu po rozpoznaniu raka. Deklaracja została przedstawiona podczas plenarnej sesji otwierającej kongres jako oficjalny dokument Międzynarodowego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Płuca (IASLC).
W ramach projektu powstaje także sieć "Szpitali bez papierosa", w których praktycznie wdrażane są zalecenia Deklaracji oraz podejmowanych jest szereg innych działań antytytoniowych.
Palenie tytoniu jest udowodnioną przyczyną wielu nowotworów i odpowiada za około 1/3 ogółu zgonów nowotworowych. O ile niekorzystne skutki używania tytoniu są dobrze znane, nie docenia się szkód wynikających z kontynuacji palenia po rozpoznaniu nowotworu. Palenie tytoniu przez chorych na nowotwory w trakcie leczenia onkologicznego i po jego zakończeniu znacząco zwiększa ogólne ryzyko zgonu, ryzyko zgonu związane z nowotworem i ryzyko wtórnych nowotworów, a także znacząco nasila toksyczność leczenia i zwiększa jego koszty. Mimo wielu korzystnych skutków zaprzestania palenia tytoniu po rozpoznaniu nowotworu, większość chorych kontynuuje swój nałóg, a lekarze zbyt rzadko pomagają im czynnie rzucić palenie.
IASLC proponuje w swojej Deklaracji podjęcie szeregu działań, obejmujących m.in. objęcie wszystkich chorych na nowotwory oceną pod kątem palenia tytoniu, przedstawieniu im informacji na temat korzyści z zaprzestania palenia i udzieleniu odpowiedniej pomocy, włączenie do edukacyjnych programów w dziedzinie onkologii praktycznych szkoleń w zakresie interwencji antytytoniowej oraz naukę empatycznej komunikacji z chorym na temat uzależnienia od tytoniu i możliwości wyjścia z nałogu. Porady dotyczące wyjścia z nałogu palenia tytoniu oraz leczenie uzależnienia od tytoniu powinny były bezpłatne. W deklaracji znajduje się także postulat, aby zbierania informacji na temat nałogu palenia tytoniu od wszystkich chorych uczestniczących w prospektywnych badaniach klinicznych oraz uwzględnienia w ich projektowaniu możliwości zastosowania najbardziej skutecznych metod interwencji antytytoniowej.
Deklaracja Antytytoniowa, wykład prof. Jacka Jassema
Szpitale bez papierosa - placówki realizujące projekt:
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) w Gdańsku
- Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie
- Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie
- Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy
- Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko – Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie
- Wyznaczenia koordynatora akcji w Szpitalu.
- Zawieszenia plakatów informacyjnych o akcji i udostępnienie ulotek dla pacjentów leczonych w Szpitalu. Plakaty i ulotki udostępni nieodpłatnie Liga.
- Zamieszczenia informacji o akcji na stronie internetowej Szpitala.
- Zapewnienia udziału edukatorów antytytoniowych w bezpłatnym szkoleniu dotyczącym leczenia uzależnienia od tytoniu oraz przeprowadzania minimalnych interwencji antytytoniowych.
- Zamieszczenia kilkudziesięciu tablic informacyjnych o zakazie palenia przy wszystkich wejściach, szlakach komunikacyjnych i w windach.
- Bezwzględne egzekwowanie zakazu palenia tytoniu i papierosów elektronicznych przez wszystkie osoby znajdujące się na terenie szpitala.
- Informacja o zakazie palenia automatycznie generowana dla pacjentów oczekujących na przyjęcie do leczenia w trybie planowym.
- Wprowadzenie w szpitalnej elektronicznej dokumentacji chorego wymagalnego pola dotyczącego liczby wypalanych papierosów, liczby lat palenia i liczby lat od ew. zaprzestania palenia.
- Zamieszczenie automatycznie generowanej informacji o szkodliwości palenia tytoniu w karcie informacyjnej każdego chorego leczonego w szpitalu, zawierającej numer telefonu poradni udzielającej porad antytytoniowych i ogólnopolskiej telefonicznej linii pomocy.
- Obowiązkowa wizyta w poradni udzielającej porad antytytoniowych każdego pracownika szpitala łamiącego zakaz palenia tytoniu.
Projekt powstał dzięki wsparciu firmy Roche